Nowy rok szkolny to zawsze czas na świeży start, nie tylko dla uczniów, ale również dla inicjatyw społecznych. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, z początkiem września ruszają dwie ważne akcje ekologiczne: zbiórka nakrętek oraz zbiórka baterii. Dodatkowo, we wrześniu odbywa się coroczna akcja „Sprzątanie Świata”, która zachęca do wspólnego dbania o naszą planetę. W tym poście chcielibyśmy zaprosić wszystkich – zarówno placówki oświatowe, jak i mieszkańców – do aktywnego udziału w tych działaniach.
Zbiórka baterii i nakrętek – dla dobra środowiska i wspólnej przyszłości
Jednym z największych wyzwań naszych czasów jest odpowiednie zarządzanie odpadami, w tym takimi, które mogą mieć poważny wpływ na środowisko. Baterie zawierają szkodliwe substancje, takie jak ołów, rtęć i kadm, które mogą zanieczyszczać glebę i wodę, jeśli nie zostaną prawidłowo utylizowane. Nakrętki z kolei, mimo że są niewielkie, mogą być przetwarzane na nowe produkty z plastiku, co zmniejsza ilość odpadów w środowisku.
W ramach naszych działań, od początku roku szkolnego ruszają zbiórki nakrętek i baterii, w których mogą wziąć udział wszystkie placówki oświatowe. Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy – dostępny zarówno w wersji papierowej, jak i online. Cała akcja jest doskonałą okazją do zaangażowania uczniów w działania proekologiczne oraz do zwiększania ich świadomości na temat problemów związanych z odpadami. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.
Zbieranie nakrętek – ważne informacje
Choć coraz częściej spotykamy butelki z nakrętkami przyczepionymi na stałe do opakowania, nadal można je zbierać w ramach naszych akcji. Zachęcamy więc, by kontynuować zbieranie zarówno standardowych, jak i tych nowych typów nakrętek. Każda zebrana nakrętka to mały krok w stronę większej ochrony środowiska i wsparcie dla działań charytatywnych.
„Sprzątanie Świata 2024” – 31. edycja akcji
Wrzesień to także czas na wielkie porządki w ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Tegoroczna, 31. edycja wydarzenia, odbywa się pod hasłem „Na straży czystej Ziemi” i ma na celu nie tylko uprzątnięcie przestrzeni publicznych, ale również edukację ekologiczną i promowanie dbałości o nasze otoczenie. Akcja skierowana jest głównie do placówek oświatowych, ale zapraszamy do udziału również wszystkich mieszkańców.
Szkoły i przedszkola, które chcą wziąć udział w akcji, zapraszamy do zgłoszenia się poprzez formularz dostępny tutaj. Następnie wystarczy odebrać worki, rękawice i ruszyć w teren, by wspólnie posprzątać najbliższą okolicę. W ramach akcji dodatkowo punktowane będą również działania edukacyjne, takie jak lekcje o ochronie środowiska czy warsztaty na temat segregacji odpadów.
Konkursy i nagrody dla EKOplacówek
Nie zapominamy o zdrowej rywalizacji! Podobnie jak w latach ubiegłych, placówki oświatowe będą mogły zdobywać punkty w klasyfikacji konkursowej. Szkoły i przedszkola, które uzbierają ich najwięcej, zostaną nagrodzone i uhonorowane tytułem EKOszkoły lub EKOprzedszkola, a na najlepszych w danych kategoriach czekają nagrody finansowe. Przyznanie nagród nastąpi w czerwcu 2025 roku, co jest dodatkową motywacją do podejmowania systematycznych działań proekologicznych przez cały rok szkolny.
„Czysta Bydgoszcz – Podejmij wyzwanie” – akcja całoroczna
Choć akcja „Sprzątanie Świata” odbywa się we wrześniu, to dbanie o czystość i ochronę środowiska jest zadaniem na każdy dzień. Dlatego projekt „Czysta Bydgoszcz – Podejmij wyzwanie” zachęca wszystkich mieszkańców do angażowania się w porządki przez cały rok. Miasto Bydgoszcz zapewnia worki na odpady, rękawice oraz organizuje odbiór zebranych śmieci. Co więcej, każda akcja nagradzana jest ekoupominkami. To doskonała okazja, aby wspólnie ze znajomymi, rodziną czy sąsiadami zadbać o czystość naszego miasta i przyczynić się do poprawy jego estetyki.
Jak dołączyć? Wszystkie niezbędne informacje oraz formularze zgłoszeniowe można znaleźć tutaj. Zapraszamy do aktywnego udziału w działaniach na rzecz środowiska!
Niech wrzesień stanie się miesiącem nie tylko powrotu do szkoły, ale także początkiem zaangażowania się w proekologiczne inicjatywy, które pomogą chronić naszą planetę. Razem możemy zrobić więcej!