Zbliża się wiosna, czas w którym przyroda budzi się do życia.
Niedługo rozpocznie się okres lęgowy ptaków. Swoje zimowiska opuszczą nietoperze. Obudzą się płazy…
Rozpoczniemy prace w ogrodach. Może ktoś zdecyduje się na wywieszenie skrzynek lęgowych?
Poniżej przedstawiamy kilka zasad, którymi należy się kierować, jeżeli zamierza się skutecznie i zgodnie z prawem służyć przyrodzie.
- Skrzynki lęgowe należy czyścić, usuwając z nich m.in. zeszłoroczne gniazda, w okresie od 16 października do końca lutego następnego roku. Po tym czasie usuwanie gniazd, zgodnie z prawem, wymaga zgody właściwego miejscowo regionalnego dyrektora ochrony środowiska (w województwie kujawsko- pomorskim – Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy).
- Zanim zamontujemy skrzynkę lęgową na drzewie lub budynku należy zastanowić się jakiemu gatunkowi ją dedykujemy. Różne gatunki wymagają skrzynek o konkretnych rozmiarach i otworach wlotowych. Ważna jest także wysokość, na której skrzynka zostanie wywieszona.
- Pamiętajmy, że skrzynki lęgowe to siedliska zastępcze i chrońmy miejsca dotychczas zasiedlane przez ptaki i nietoperze (dziuplaste drzewa, szczeliny
w budynkach, otwory pod dachówkami, itp.). - Miejsca lęgowe ptaków podlegają ochronie przez cały rok (także poza sezonem lęgowym, np. również jesienią i zimą). Na zniszczenie siedliska lęgowego (np. zamknięcie otworu wentylacyjnego w stropodachu, wykorzystywanego przez np. kawki) wymagana jest zgoda Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
- Starajmy się wieszać skrzynki lęgowe tak, aby pozostawały przynajmniej
w częściowym zacienieniu. Nie należy montować skrzynek bezpośrednio
na dachu w pełni nasłonecznionym miejscu. - Jeżeli w ogrodzie pozostały suche części roślin z ubiegłego sezonu, sterty liści
lub gałęzi postarajmy się nie ruszać ich, nie wyrzucać, aż do czasu, kiedy temperatury powietrza ustabilizują się na poziomie powyżej 5° Są to idealne zimowiska, zajmowane przez różne grupy zwierząt, np. jeże, płazy – ropuchy, żaby i owady. - Planując nasadzenia na kolejny rok może warto „zarezerwować” grządkę
na naszych sprzymierzeńców: owadów zapylających i zasadzić rośliny bogate w nektar i pyłek, np. zioła (kocimiętka, lebiodka, macierzanka, szałwia), byliny: jeżówka, krwawnica, liatra? Może ktoś pokusi się o domek dla owadów zapylających u siebie w ogrodzie?
Zachęcamy Państwa do działań na rzecz otaczającej nas przyrody. Każdy może zacząć od siebie. Świadome i mądre wybory poprawią stan naszego środowiska i sprawią, że kolejne pokolenia będą mogły korzystać z darów natury, którymi możemy się cieszyć.
Pamiętajmy, że w przypadku wątpliwości, co do tego jak pomagać, zawsze warto sięgnąć do poradnika, fachowych czasopism, skorzystać ze wskazówek zawartych na wiarygodnych stronach internetowych, np. prowadzonych przez organizacje zajmujące się ochroną przyrody i poprosić o konsultacje przyrodników. Działając nierozważnie możemy szkodzić!