Modelowa ekoszkoła już gotowa! Budynek VII LO stał się zeroenergetyczny
Zakończyła się termomodernizacja budynku VII Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Kusocińskiego. To pierwszy modelowy obiekt wyposażony w nowinki techniczne umożliwiające uzyskanie statusu budynku zeroenergetycznego. Zadanie o wartości 14 milionów złotych zostało dofinansowane kwotą siedmiu milionów złotych z Mechanizmu Finansowego EOG (środki przekazane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię).
60-letni budynek “siódemki” przy ulicy 11 Listopada 4 od lat wymagał remontu. Dzięki skuteczności Miasta Bydgoszcz udało się pozyskać na ten cel siedem milionów złotych dofinansowania z Mechanizmu Finansowego EOG (projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię) 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Pozostała kwota niezbędną do realizacji zadania – ponad sześć milionów złotych – pochodzi ze środków własnych miasta.
VII LO po remoncie / Fot. B.Witkowski / UMB
Kompleksowa termomodernizacja szkoły na osiedlu Leśnym rozpoczęła się w sierpniu 2023 roku. Na czas trwania szeroko zakrojonej inwestycji uczniowie VII LO przenieśli się do budynku po gimnazjum przy ulicy Tadeusza Kościuszki. Pozwoliło to wykonawcy – bydgoskiej firmie Ebud – przeprowadzić szybką i sprawną metamorfozę obiektu. Całość prac została wykonana w wyznaczonym terminie, który mija 30 kwietnia. Z tej okazji w poniedziałek, 29 kwietnia odbył się uroczysty dzień otwarty kolejnej bydgoskiej eko-szkoły.
fot. Szymon Makowski
– Widzimy dziś same uśmiechy: pana dyrektora, nauczycieli oraz uczniów. Radość jest uzasadniona, ponieważ dzięki tej inwestycji budynek VII LO wkroczył już w XXII wiek – podkreślił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W obiekcie zastosowano bowiem nowoczesne systemy dostosowujące budynek do zmian klimatycznych i redukcji zużycia energii. Dodajmy, że to w “siódemce” – jako pierwszej bydgoskiej szkole – zastosowano tak szerokie rozwiązania w zakresie zarządzania budynkiem.
VII LO po remoncie / Fot. B.Witkowski / UMB
– To co wyróżnia ten budynek spośród innych termomodernizacji, to rozwiązania projektowe. Dzięki wszystkim zastosowanym instalacjom staje się on budynkiem zeroenergetycznym. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie nowoczesny system zarządzania energią – podkreślił Rafał Pyjos, kierownik Referatu Obsługi Technicznej Termomodernizacji z Wydziału Inwestycji Miasta. Składają się na niego czujniki mierzące temperaturę, wilgotność powietrza czy stężenie dwutlenku węgla, a także automatycznie uchylające okna. Technika zauważa także otwarte okno w sali lekcyjnej, a także pozwala radiowo ustawić odpowiednią temperaturę ogrzewania dla każdego grzejnika osobno.
– Za pomocą tabletu czy laptopa zauważymy, czy w sali odbywają się lekcje, czy jest w nim zimno czy ciepło – podkreślił przedstawiciel Wydziału Inwestycji Miasta. Wszystkie elementy będą współpracować z e-dziennikiem – pobór energii będzie zatem dostosowany do rytmu roku szkolnego.
Do ocieplenia budynku liceum użyto najnowocześniejsze materiały izolacyjne; wszystkie okna zostały wymienione na trzyszybowe, a niemal cały dach budynku pokryty jest instalacją fotowoltaiczną, zapewniającą produkcję 50 kW energii na potrzeby szkoły. Sala gimnastyczna zyskała system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła; wyposażono ją także w pompę ciepła. Wspomniane funkcje zrealizowano dzięki dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Dla uczniów, nauczycieli i dyrekcji liceum istotne jest również to, że w ramach inwestycji odnowiono też salę gimnastyczną, korytarze, schody, gabinety, szatnie, sale lekcyjne i toalety.
fot. Szymon Makowski
Prezydent Bydgoszczy podkreślił, że termomodernizacja VII LO to kolejny przykład korzyści związanych z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja mija 20 lat od wstąpienia kraju do Wspólnoty Europejskiej, dzięki czemu Bydgoszcz pozyskuje kolejne, europejskie środki – także na modernizację obiektów oświatowych. – W kolejnych latach konsekwentnie będziemy realizować kolejne inwestycje. Przygotowujemy się do termomodernizacji następnych 20 szkół, które również zyskają inteligentny system zarządzania energią – podkreślił Rafał Bruski. Celem Miasta Bydgoszcz jest odnowienie wszystkich szkół czy przedszkoli w przeciągu najbliższych pięciu lat.
Dyrektor “siódemki” Janusz Kitajgrodzki podkreślił, że 29 kwietnia 2024 roku to wyjątkowy dzień w historii tej placówki. – Zgromadzili się tutaj poprzedni dyrektorzy liceum – pierwszy Edward Stramowski i moja poprzedniczka Alina Kalosza. Rok temu świętowaliśmy 50-lecie szkoły, a teraz świętujemy zakończenie tej wyjątkowej inwestycji. Nasza “siódemka” bardzo się zmieniła – to najlepszy prezent z okazji jubileuszu – podkreślił dyrektor. Zajęcia w odmienionym budynku na Leśnym rozpoczną się 2 września; to właśnie tutaj odbędzie się miejska inauguracja roku szkolnego. W ramach uczczenia tego wyjątkowego dnia, dyrekcja liceum przygotowała tort.
fot. Szymon Makowski
Wraz z termomodernizacją VII LO odbyło się szereg działań edukacyjnych i informacyjnych: warsztaty edukacyjne dla młodzieży z zakresu racjonalizacji zużycia energii w życiu codziennym, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, ukazania wpływu działalności człowieka na środowisko czy konkurs plastyczny pn. „Bydgoszcz jest EKO”. Utworzono także koło zainteresowań nawiązujące tematycznie do ekologii, ochrony środowiska i zjawisk wpływających na możliwość zwiększenia dbałości o środowisko i jakość powietrza z wykorzystaniem elementów odnawialnych źródeł energii. W ramach działań odbyło się również spotkanie informacyjne z doradcą energetycznym dla mieszkańców osiedla Leśnego.
Kwiecień 2024
Prace na finiszu!
Całkowity koszt inwestycji to niespełna 12 mln złotych. Aż 7 mln zł to dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego EOG (projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię) 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.
Sierpień 2023
Rozpoczyna się kompleksowa termomodernizacja VII Liceum Ogólnokształcącego na osiedlu Leśnym. W gmachu wprowadzimy szereg nowoczesnych rozwiązań przyjaznych dla klimatu.
Zadanie inwestycyjne pn. „Termomodernizacja VII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy” przy ul. 11 Listopada 4 jest dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „ Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”.
Budynek liceum mieści się przy ul. 11 listopada. Zbudowano go w latach 1959-60. Teraz przejdzie gruntowną termomodernizację. Przeprowadzi ją firma Ebud.
– W Bydgoszczy realizujemy bardzo dużo inwestycji, dzięki którym oszczędzamy energię, zarówno pod kątem finansowym, jak i środowiskowym – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
– Z audytu energetycznego wynika, że w VII Liceum szansa na oszczędność energii wynosi aż 80 procent w stosunku do tego, co jest dzisiaj. W ostatnich 10 latach już 52 budynki szkolne, przedszkolne oraz domy kultury zostały poddane termomodernizacji. Jeszcze w samej Bydgoszczy zostało nam 59 budynków szkolnych i przedszkolnych. Naszym celem jest zrealizować je wszystkie – dodaje.
Jak zmieni się budynek szkoły?
Zakres prac w VII LO obejmuje docieplenie przegród budowlanych, w tym m.in. fundamentów, ścian, dachów. Wymianę zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej celem spełnienia standardów cieplnych, przebudowę pomieszczeń sanitarnych, wymianę instalacji wewnętrznych, wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, wykonanie instalacji klimatyzacji w części pomieszczeń, wykonanie instalacji fotowoltaicznej, wykonanie w budynku systemu zarządzania energią, wykonanie systemu kontroli dostępu, monitoringu zewnętrznego, instalacji alarmowej, przeciwpożarowej, przebudowa instalacji zewnętrznych kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz roboty po instalacyjne wykończeniowe pomieszczeń. Cały gmach wyposażony będzie w elektroniczny system sterowania budynkiem.
Nie tylko termomodernizacja, będziemy także edukować
Wraz z termomodernizacją VII LO rozpoczynamy szereg działań edukacyjnych i informacyjnych. Wśród nich są m.in. warsztaty edukacyjne dla młodzieży z zakresu racjonalizacji zużycia energii w życiu codziennym, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, ukazania wpływu działalności człowieka na środowisko, konkurs plastyczny pn. Bydgoszcz jest EKO. Utworzenie kółka zainteresowań w VII LO nawiązującego tematycznie do ekologii, ochrony środowiska i zjawisk wpływających na możliwość zwiększenie dbałości o środowisko i jakość powietrza z wykorzystaniem elementów odnawialnych źródeł energii – zajęcia cykliczne. Spotkanie informacyjne z doradcą energetycznym dla mieszkańców osiedla Leśnego podczas „drzwi otwartych” dot. zrealizowanego projektu, a także możliwości zwiększenia oszczędności w zakresie zużycia energii w gospodarstwach domowych.
Wspólnie działamy na rzecz zielonej Europy
Fundusze EOG Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze EOG na lata 2014–2021 wynoszą 1,55 miliarda euro.
Całkowity koszt inwestycji to niespełna 12 mln złotych. Aż 7 mln zł to dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego EOG (projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię) 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2024 roku.