Stawiamy na edukację ekologiczną. Będzie się działo

Miasto Bydgoszcz zintensyfikuje współpracę z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w ramach działalności promującej ekologię. To wynik ogromnego zainteresowania dotychczas podejmowanymi akcjami.

Przed nami trzeci sezon współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy.
– Mówi się, że biblioteka to tylko książki, a tak nie jest. W 2021 roku rozpoczęliśmy działania edukacyjne, które sukcesywnie rozwijamy, dzięki współpracy z Czystą Bydgoszczą  – mówi Joanna Pawłowska, kierownik Działu Promocji WiMBP w Bydgoszczy.
W minionym roku w różnego typu zajęciach i akcjach ekologicznych w WiMBP wzięło udział blisko 1400 osób. W tym roku ekospotkań ma być 98 a planowana liczba uczestników wynosi 2500 osób.

 – Zainteresowanie poszczególnymi wydarzeniami było bardzo duże. To cieszy, ale też pokazuje, jak edukacja ekologiczna jest ważna. W tym roku rozpoczynamy już 19 lutego od Eko Ferii. Tym samym ruszamy z projektem „Cztery pory roku” w Bibliotece u Bełzy. W programie m.in. zajęcia na Barce Lemara, Letnia Akademia Recyklingu 3.0, EcoFashion Week i obchody 678. urodzin miasta. Wszystko w duchu eko – dodaje Joanna Pawłowska.
Miasto Bydgoszcz od kilku lat prowadzi i wspiera edukację ekologiczną. Jedną z akcji cieszą się sporym zainteresowaniem jest Mobilna Szkoła Recyklingu, której trzecia edycja odbędzie się w 2024 roku. Nasi edukatorzy odwiedzą przedszkola (dzieci 5, 6 lat) z placówek, które wyrażą chęć udziału w programie. Tematyka zajęć obejmować będzie m.in. selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, cele recyklingu, czy ideę zero waste.

– Dla nas bardzo ważne jest wspieranie projektów mających na celu rozwijanie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej. Chcemy, by wiedza na temat, jak ważna jest troska o nasze środowisko było jeszcze bardziej propagowana. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, stowarzyszeniom, fundacjom, klubom sportowym za te działania, które dotychczas były wspólne z nami realizowane – mówi Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Przypomnijmy, że obok działań realizowanych wspólnie z biblioteką, Miasto wspiera też akcje „Ekoprojekty„, „Sprzątania Świata” czy „EKOkluby”. W 2023 r. w sumie 14 klubów sportowych zorganizowało łącznie 22 akcje sprzątania. Coraz większym powodzeniem cieszy się również akcja „Podejmij Wyzwanie„. Polega ona za zgłaszaniu zaśmieconych miejsc w Bydgoszczy a następnie posprzątaniu ich. Miasto wyposaża uczestników w sprzęt do sprzątania, a także odbiera zebrane odpady.

Bydgoskie szkoły, przedszkola, uczelnie wyższa, stowarzyszenia, fundacje i rady osiedli starać się moga o Bydgoski Grant Ekologiczny. Grant powstał w 2016 roku z inicjatywny Prezydenta Bydgoszczy. Jest formą wyróżnienia przedsięwzięć związanych z ochronią środowiska, działaniami proekologicznymi oraz propagowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. W 2023 r. komisja zarekomendowała przyznanie 36 grantów na łączną kwotę 71 500 zł. W tym roku na Granty przeznaczyliśmy 80 tys. zł. Nabór wniosków trwa do 11 marca br.

Źródło: www.bydgoszcz.pl

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz