Jednym z głównych zadań projektu jest praca pięciu grup antysmogowych na osiedlach, których problem dotyczy najbardziej – Stary Fordon, Śródmieście, Miedzyń, Osowa Góra i Okole. Przy wsparciu ekspertów grupy zajmą się analizą sytuacji smogowej na osiedlach i opracują narzędzia, które odpowiedzą na problemową sytuację na danym osiedlu. W jednym miejscu będą to celowe działania informacyjno-edukacyjne, w innym nasadzenia zieleni na ruchliwej ulicy, gdzieś indziej montaż dodatkowych czujników jakości powietrza czy działania edukacyjne w szkołach.
Każda grupa otrzyma środki na wdrożenie planu działań w 2022 i 2023, a liderzy grup będą mieli możliwość wstąpienia do Miejskiego Zespołu Antysmogowego (którego powstanie również jest częścią projektu).
Zainteresowanie wystarczy zgłosić przez formularz dostępny TUTAJ.
Cele projektu Bydgoski Włacznik Antysmogowy to m.in.:
- stworzenie bazy informacji o stanie powietrza w Bydgoszcz
- instalacja 40 niskokosztowych czujników zanieczyszczenia powietrza.
- działania informacyjno-edukacyjne
- powołanie Miejskiego Zespołu Antysmogowego
Warto wiedzieć:
W Bydgoszczy głównym źródłem smogu są piece na paliwa stałe. Około 60% niskiej emisji pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5 i rakotwórczym benzo(a)pirenem pochodzi właśnie z przydomowych palenisk, których w Bydgoszczy jest jeszcze ponad 20 tys. Rocznie likwidowanych jest ponad 400 pieców.
W sierpniu tego roku została zaostrzona obowiązująca uchwała antysmogowa. W dużych miastach województwa kujawsko-pomorskiego oraz w uzdrowiska nie można już instalować pieców na paliwa stałe tam, gdzie w ulicy znajduje się sieć ciepłownicza lub gazowa. Wszystkie piece bezklasowe, tzw. kopciuchu muszą zostać zlikwidowane do końca 2023 roku, natomiast piece klasy 3 i 4 do końca 2027 roku.
Miasto Bydgoszcz prowadzi obecnie 2 punkty doradczo-konsultacyjne dla mieszkańców Bydgoszczy, którzy muszą zlikwidować przestarzałe piece i kotły na paliwa stałe. Ekologiczni doradcy czekają na mieszkańców w punktach na Miedzyniu, przy ulicy Pijarów 4, we wtorki i czwartki od 16 do 19:30, oraz w Śródmieściu przy ul. Gdańskiej 5, w poniedziałki i środy od 16:00 do 19:30. Telefonicznie można umówić wizytę domową. Punkty zostały uruchomione w ramach projektu “Czy wiesz czym oddychasz?” Life Mapping Air/PL. Więcej informacji TUTAJ.
Projekt jest finansowany z Funduszu Regionalnego – Aktywni Obywatel i realizowany przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju, Miasto Bydgoszcz, Bydgoski Alarm Smogowy i Stowarzyszenie Otwarta Sieć Rzeczy.