Bydgoski Włącznik Antysmogowy to projekt, który ma na celu aktywnie angażować mieszkańców Bydgoszczy w działania na rzecz poprawy jakości powietrza.
Jednym z głównych celów przedsięwzięcia, było utworzenie Miejskiego Zespołu Antysmogowego. W jego skład weszli przedstawiciele spółek miejskich i wydziałów Urzędu Miasta Bydgoszczy. Członkami MZA są również społecznicy i aktywiści antysmogowi oraz przedstawiciele powołanych w ramach projektu BWA Osiedlowych Grup Antysmogowych. Dołączyli do nich przedstawiciele Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, Bydgoskiego Alarmu Smogowego i Wydziału Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska – odpowiednio lider i partnerzy projektu BWA.
Zaplanowano cztery spotkania Miejskiego Zespołu Antysmogowego. Pierwsze odbyło się 29 listopada 2022 r., a jego tematem była ocena dotychczas podejmowanych przez Miasto Bydgoszcz działań na rzecz poprawy jakości powietrza oraz wypracowanie rekomendacji na przyszłość. 21 lutego 2023 roku członkowie MZA spotkali się po raz drugi. Głównym tematem dyskusji były możliwości wymiany ogrzewania na ekologiczne w zasobie komunalnym. Uczestnicy wysłuchali prezentacji przygotowanej przez ADM. Zapoznali się także z zasadami programu „Ciepłe Mieszkanie”. Trwają przygotowania do jego wdrożenia przez Miasto Bydgoszcz w najbliższym czasie.
– Miejski Zespół Antysmogowy jest bardzo dobrą płaszczyzną dla integracji środowisk ( miejskiego oraz społecznego) , działających na rzecz rozwiązania kluczowego wyzwania środowiskowego w mieście Bydgoszcz jakim jest poprawa jakości powietrza – mówi Aleksandra Kowalska, Zastępczyni Dyrektora w Wydziale Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Młodzież walczy ze smogiem
W ramach Bydgoskiego Włącznika Antysmogowego prowadzone są procesy młodzieżowe. Zaczęliśmy od Zespołu Szkół Budowlanych i terenowych pomiarów jakości powietrza oraz analizy wyników przez uczniów pod okiem Pani Anity Studzińskiej. W rolę nauczycieli wcielili się wykładowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy wspólnie z Miastem Bydgoszcz realizują kampanię edukacyjno-informacyjną na rzecz czystszego powietrza Life-Mappingair/pl.
W kolejnych szkołach– II LO z opiekunem, panią Judytą Sobczak – młodzież stworzyła projekt zakładki z treścią zachęcającą do wymiany pieca i skorzystania z dostępnych dotacji, która trafi do okolicznych bibliotek i świetlic i domów kultury. Rozpoczynają się również działania w IV LO. Na start warsztaty na temat niskiej emisji, po których uczniowie zaprojektują działania mające doprowadzić do poprawy sytuacji związanej z zanieczyszczeniem powietrza wokół szkoły. Opiekunem grupy uczniów jest p. Teresa Uklejewska.
Projekt Bydgoski Włącznik Antysmogowy jest koordynowany przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Miastem Bydgoszczą i Bydgoskim Alarmem Smogowy. Projekt jest finansowany w ramach mechanizmu finansowego EOG – Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.