Mobilna Szkoła Recyklingu
Mobilna Szkoła Recyklingu 3.0
W 2024 roku zainaugurowaliśmy trzecią edycję „Mobilnej Szkoły Recyklingu”. Do udziału w darmowych zajęciach edukacyjno-ekologicznych zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 latki). Zapisy wciąż trwają. Zgłoszenia przyjmowane są przez panią Hannę Maszke, tel. kontaktowy: 602 644 518, adres e-mail: h.maszke@wp.pl
Mobilna Szkoła Recyklingu to autorski projekt Miasta Bydgoszczy, w ramach którego w szkołach przeprowadzane są darmowe warsztaty ekologiczne dla dzieci. Pierwsze zajęcia trzeciej edycji programu były wyjątkowe nie tylko ze względu na miejsce ich przeprowadzenia.
Spotkanie inauguracyjne, które odbyło się 6 marca br. w Młynach Rothera, rozpoczęło się od krótkiego wstępu, na którym młodych bydgoszczan powitał zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. Przekazał on także list od Matki Ziemi, który następnie został odczytany przez jedną z uczestniczek zajęć.
Po krótkim wprowadzeniu w wątek dbania o naszą planetę rozpoczęły się warsztaty odpadowe. W ich trakcie zgromadzeni uczniowie klas pierwszych i drugich ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Bydgoszczy uczyli się zasad segregacji odpadów, recyklingu i idei zero waste. Nauka poprzez zabawę realizowana była z wykorzystaniem naszego ekologicznego koła fortuny czy EkoTwistera. Na miejscu obecne były także nasze niezawodne maskotki – Bydgusia i Bydguś.
W drugiej części środowych zajęć uczestnicy wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych, na których przekonali się, że z pozornie niepotrzebnych produktów można wykonać wyjątkowe prace plastyczne. Podczas pobytu w Młynach Rothera uczniowie zwiedzili również interaktywną wystawę popularnonaukową Młyn-Maszyna ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania.
Kolejne zajęcia Mobilnej Szkoły Recyklingu odbywać się będą już w szkołach. Założeniem projektu jest docieranie do placówek oświatowych i instytucji, w których miejscy edukatorzy mogą przeprowadzić darmowe warsztaty ekologiczne. W trakcie 45 minutowych zajęć dzieci nie tylko poznają zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Bydgoszczy, ale też m.in. pojęcie recyklingu, ideę zero waste czy kompostowanie. Poprzez zabawę omawiane są również odpady problemowe i Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Mobilna Szkoła Recyklingu 2.0
Druga edycja projektu „Mobilna Szkoła Recyklingu” dedykowana była uczniom bydgoskich podstawówek, lecz nie tylko. Po raz pierwszy przeprowadziliśmy otwarte zapisy na darmowe zajęcia w firmach funkcjonujących na terenie Bydgoszczy.
Przez cztery miesiące edukatorzy dotarli do 152 placówek oraz 11 firm. Łącznie przeszkolonych zostało blisko 3,5 tysiąca osób.
Przedsiębiorcy i pracownicy, przystępując do projektu, zaktualizowali wiedzę o codziennej segregacji odpadów. Mamy jednak nadzieję, że informacje pozyskane w trakcie spotkań, były także skutecznie wdrażane w ich miejscach zamieszkania. Dodatkowo, w ramach spotkań w firmach, przedstawiliśmy propozycje rozwiązań dla stworzenia tzw. „zielonego biura”.
Zajęcia w szkołach i firmach dostosowaliśmy do wieku i posiadanej wiedzy uczestników, chętnie przeznaczając też dostępny czas na rozwiązanie ewentualnych problemów czy wspólne omówienie zajmujących zagadnień. Szczegółowa tematyka zajęć obejmowała selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, cele recyklingu, ideę zero waste, a także metody postępowania z odpadami problemowymi i funkcjonowanie Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Mamy nadzieję, iż zajęcia wzmocniły proekologiczne postawy, a także ułatwiły wprowadzanie prawidłowych postaw dotyczących właściwego postępowania z odpadami w codziennym życiu.
Mobilna Szkoła Recyklingu 1.0
W 2022 roku zajęcia o tematyce ekologicznej w formie stacjonarnej prowadzone były wśród uczniów klas IV z bydgoskich placówek oświatowych. Przez półtora miesiąca przeszkoliliśmy 2119 uczniów z 114 klas czwartych w 21 szkołach.
W ramach projektu, edukatorzy odwiedzili szkoły, przywożąc ciekawe narzędzia do praktycznego zdobywania wiedzy. Stąd też określenie „mobilna”. „Szkolne” określenie zajęć to nie tylko nawiązanie do miejsca spotkań. Pomimo ogólnego założenia, iż informacje przekazywane są poprzez zabawę i w lekkiej, łatwo przyswajalnej formule, to jednak efektem mają być zmiany postaw, zachowań, myślenia. A w najlepszej opcji – również chęć przekazywania zdobytej wiedzy dalej, szczególnie we własnych miejscach zamieszkania. Recykling to natomiast określenie jak najbardziej aktualne, szeroko upowszechniane. Warto więc, aby już najmłodsi mieszkańcy naszego miasta byli na bieżąco z ekologią i wiedzę tą tylko pogłębiali.
Tematyka zajęć obejmowała zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Bydgoszczy, pojęcie recyklingu – na czym polega i jakie są etapy recyklingu tworzyw sztucznych, szkła, a także papieru. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega idea zero waste i kompostowanie, a także poznali odpady problemowe i Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wszystko to opracowane było na jedną godzinę lekcyjną – 45 minut – które mamy nadzieję zaowocowały przykładnym podejściem do codziennych, domowych obowiązków wynoszenia worków z odpadami.
Dla zaangażowanych klas przygotowaliśmy także drobne upominki. Udział w projekcie był również dodatkowo punktowany w ogólnym podsumowaniu działań z zakresu edukacji ekologicznej. Miasto Bydgoszcz co roku nagradza najbardziej zaangażowane placówki.