Rzeźby w pniach obumarłych drzew w Bydgoszczy
- „Kobieta w gołębiach” w pniu obumierającego jarząbu szwedzkiego przy ul. Gdańskiej
- „Przebudzenie elfów” w pniu obumarłego klonu zwyczajnego na skraju Parku im. Jana Kochanowskiego
- „Zaraz Zagramy” w obumarłym kasztanowcu białym przy ul. Słowackiego (róg z ul. Gdańską)
- Wiatrował Pomnika Przyrody-kasztanowca białego (SWIADEK) na terenie Wyspy Młyńskiej
W 2006r. na zlecenie Referatu Zieleni Urzędu Miasta Bydgoszczy zrealizowana została pierwsza rzeźba w pniu obumarłego drzewa, pt. „Kobieta w gołębiach” autorstwa Zbyszko Piwoński. Dzieło realizowane było w pniu obumierającego jarząbu szwedzkiego przy ul. Gdańskiej 30 (u zbiegu z ul. Krasińskiego). Rzeźba powstała pomiędzy 10 a 20 lipca 2006r. Mieszkańcy, goście miasta i przechodnie mogli podziwiać z dnia na dzień postępy w pracy i czynnie uczestniczyć w procesie tworzenia.
Na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy w 2006 roku między 12 a 30 września mieliśmy okazję podziwiać proces tworzenia drugiej rzeźby pt. „Przebudzenie elfów” autorstwa Zbyszko Piwońskiego, która powstała w pniu obumarłego klonu zwyczajnego na skraju Parku im. Jana Kochanowskiego od strony Alei Mickiewicza. Proces tworzenia rzeźby cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Mieszkańcy oraz goście miasta, mogli podziwiać z dnia na dzień proces tworzenia rzeźby.
W roku 2010r. na zlecenie Urzędu Miasta powstała trzecia rzeźba w pniu drzewa zlokalizowanym przy ul. Słowackiego (róg z ul. Gdańską) w Bydgoszczy. Przeznaczony na nią został obumarły kasztanowiec biały. Od 30 sierpnia br. artysta rzeźbiarz Zbyszko Piwoński realizował projekt z „nutą muzyczną”. Rzeźba ma zachęcać do wizyty w dzielnicy muzycznej i podkreślać jej tożsamość. Są tu przecież miejsca gdzie dzieci zaczynają naukę gry na instrumentach muzycznych, jak również Filharmonia Pomorska gdzie, możemy słuchać muzyki w wykonaniu profesjonalistów. Rzeźba jest swoistym drogowskazem muzycznym, gdzie obok pierwszych skrzypiec jest również miejsce na altówkę, kontrabas i inne instrumenty. Gorąco zachęcamy do jej oglądania. Dzieło ukończono 15 września br. i nosi nazwę „Zaraz Zagramy”.
Informacje na temat umieszczenia ŚWIADKA – Pomnika Przyrody – kasztanowca białego, na terenie Wyspy Młyńskiej (w rejonie Białego Spichrza) – krótka historia 2008r. – 2011r.
Podczas wichury w 2008r. doszło do powalenia Pomnika Przyrody – kasztanowca białego o obwodzie pnia 343cm, rosnącego na terenie Wyspy Młyńskiej. Drzewo runęło do wody. Wiatrował był na tyle imponujący, iż podjęto decyzję o jego umieszczeniu na obszarze rewitalizowanej Wyspy Młyńskiej. W roku 2009r. przeprowadzono operację przeniesienia potężnej kłody ważącej ok. 4,5tony i wkomponowania jej w przestrzeń. Jest ona świadkiem minionych wieków. Zachowany system korzeniowy – typowe dla wywrotów, można podziwiać w uporządkowanej przestrzeni miejskiej, co jest widokiem rzadko spotykanym. Na niniejszej stronie udostępniamy dokumentację zdjęciową od roku 2008r. ŚWIADEK, jest jedną z form przedłużania „życia drzew”, którą możemy spotkać na terenie miasta. Gorąco zachęcamy do jej oglądania.