Zmiany stawek opłat za wywóz odpadów

Od 1 listopada br. wprowadzona zostanie nowa stawka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości niezamieszkałych. Z kolei od 1 stycznia 2025 roku nowe stawki będą obowiązywać dla nieruchomości zamieszkałych oraz tych, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Wynika to z konieczności zbilansowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Opłaty za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych nie były zmieniane od 4 lat.

Na sesji Rady Miasta Bydgoszczy, która odbyła się 25 września br., radni zadecydowali o nowych stawkach opłat za śmieci. Od 1 listopada br. obowiązywać będzie nowa stawka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości niezamieszkałych, od 1 stycznia 2025 roku dla nieruchomości zamieszkałych i domków letniskowych. Wynika to z konieczności bilansowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Stawka opłat dla nieruchomości niezamieszkałych uzależniona będzie od wielkości pojemnika.

Składamy do Rady Miasta propozycje uaktualnienia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zasadą jest, że system gospodarowania odpadami musi się bilansować a miasto nie może na nim zarabiać. Oznacza to, że nie możemy ani złotówki przeznaczyć na cele inne niż związane z gospodarowaniem odpadami. Nowe stawki wynikają między innymi ze wzrostu płacy minimalnej (o 80%), wzrostu minimalnej stawki godzinowej (z 17 zł w 2020 roku do obecnych 28,10 zł) oraz poziomu inflacji i wzrostu kosztów energii elektrycznej. Jeśli Rada Miasta zaakceptuje nowe stawki, Bydgoszcz pozostanie najtańsza wśród miast Unii Metropolii Polskich jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami – mówiła podczas konferencji prasowej w dniu 17 września br. Anna Z. Mackiewicz, zastępczyni prezydenta.


Dla nieruchomości zamieszkałych opłata od 1 stycznia 2025 r. wyniesie 27 złotych od mieszkańca. Poprzednia zmiana stawek dla nieruchomości zamieszkałych miała miejsce w 2020 r. – od stycznia 2020 r. mieszkańcy płacili 22 zł za osobę, w sierpniu 2020 r. nastąpiła obniżka do 21 złotych. Stawki opłat dla nieruchomości zamieszkałych nie były aktualizowane od ponad 4 lat.

– Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi miasto pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, w tym: odbierania, transportu, zbierania odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych; utworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych; obsługi administracyjnej systemu; edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi. Dodatkowo miasto wyposaża nieruchomości w pojemniki i worki do zbierania odpadów komunalnych, tworzy i utrzymuje punkty napraw i ponownego użycia produktów, usuwa dzikie wysypiska – mówiła podczas konferencji prasowej Klaudia Subutkiewicz, dyrektorka Wydziału Gospodarki Odpadami UMB.

 Od ponad 10 lat Pronatura konsekwentnie inwestuje – od 2016 roku działa Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych potocznie zwany spalarnią, oddana na początku bieżącego roku sortowania odpadów oraz biogazowania (w realizacji). Bez tych inwestycji bydgoszczanki i bydgoszczanie prawdopodobnie płaciliby za gospodarowanie odpadami komunalnymi więcej – mówił rzecznik Pronatury Piotr Kurek.

Warto wiedzieć:
Stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi podjęte uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy nie będą stawkami maksymalnymi wynikającymi z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z zapisami ww. ustawy maksymalne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą wynieść dla nieruchomości:

  • zamieszkałej – 2% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem – za mieszkańca; – niezamieszkałej – 1,3% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za pojemniki lub worki o pojemności 120 l przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości; za pojemniki lub worki o mniejszej lub większej pojemności stawki opłat ustala się w wysokości proporcjonalnej do ich pojemności,
  • nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe – nie wyższą niż 10% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za rok od domku letniskowego na nieruchomości albo od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Proponowane stawki zarówno dla mieszkańców, domków letniskowych oraz nieruchomości niezamieszkałych są niemal o połowę niższe niż maksymalne stawki ustawowe. Oznacza to, że bydgoski system pod względem gospodarki finansowej funkcjonuje bardzo dobrze. Dzięki temu nie musimy podnosić opłat do maksymalnych poziomów i mamy jedne z najniższych opłat w kraju i najbliższym otoczeniu.

Prezentacja – TUTAJ.

Źródło: bydgoszcz.pl

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz