Modelowa ekoszkoła już gotowa! Budynek VII LO stał się zeroenergetyczny

Zakończyła się termomodernizacja budynku VII Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Kusocińskiego. To pierwszy modelowy obiekt wyposażony w nowinki techniczne umożliwiające uzyskanie statusu budynku zeroenergetycznego. Zadanie o wartości 14 milionów złotych zostało dofinansowane kwotą siedmiu milionów złotych  z Mechanizmu Finansowego EOG (środki przekazane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię).

VII LO po remoncie / Fot. B.Witkowski / UMB
VII LO po remoncie / Fot. B.Witkowski / UMB
VII LO po remoncie / Fot. B.Witkowski / UMB

60-letni budynek “siódemki” przy ulicy 11 Listopada 4 od lat wymagał remontu. Dzięki skuteczności Miasta Bydgoszcz udało się pozyskać na ten cel siedem milionów złotych dofinansowania z  Mechanizmu Finansowego EOG (projekt finansowany jest przez  Islandię, Liechtenstein i Norwegię) 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Pozostała kwota niezbędną do realizacji zadania – ponad sześć milionów złotych – pochodzi ze środków własnych miasta.

   VII LO po remoncie / Fot. B.Witkowski / UMB

Kompleksowa termomodernizacja szkoły na osiedlu Leśnym rozpoczęła się w sierpniu 2023 roku. Na czas trwania szeroko zakrojonej inwestycji uczniowie VII LO przenieśli się do budynku po gimnazjum przy ulicy Tadeusza Kościuszki. Pozwoliło to wykonawcy – bydgoskiej firmie Ebud – przeprowadzić szybką i sprawną metamorfozę obiektu. Całość prac została wykonana w wyznaczonym terminie, który mija 30 kwietnia. Z tej okazji w poniedziałek, 29 kwietnia odbył się uroczysty dzień otwarty kolejnej bydgoskiej eko-szkoły.

fot. Szymon Makowski

Widzimy dziś same uśmiechy: pana dyrektora, nauczycieli oraz uczniów. Radość jest uzasadniona, ponieważ dzięki tej inwestycji budynek VII LO wkroczył już w XXII wiek – podkreślił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W obiekcie zastosowano bowiem nowoczesne systemy dostosowujące budynek do zmian klimatycznych i redukcji zużycia energii. Dodajmy, że to w “siódemce” – jako pierwszej bydgoskiej szkole – zastosowano tak szerokie rozwiązania w zakresie zarządzania budynkiem.

VII LO po remoncie / Fot. B.Witkowski / UMB

To co wyróżnia ten budynek spośród innych termomodernizacji, to rozwiązania projektowe. Dzięki wszystkim zastosowanym instalacjom staje się on budynkiem zeroenergetycznym. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie nowoczesny system zarządzania energią – podkreślił Rafał Pyjos, kierownik Referatu Obsługi Technicznej Termomodernizacji z Wydziału Inwestycji Miasta. Składają się na niego czujniki mierzące temperaturę, wilgotność powietrza czy stężenie dwutlenku węgla, a także automatycznie uchylające okna. Technika zauważa także otwarte okno w sali lekcyjnej, a także pozwala radiowo ustawić odpowiednią temperaturę ogrzewania dla każdego grzejnika osobno.

Za pomocą tabletu czy laptopa zauważymy, czy w sali odbywają się lekcje, czy jest w nim zimno czy ciepło – podkreślił przedstawiciel Wydziału Inwestycji Miasta. Wszystkie elementy będą współpracować z e-dziennikiem – pobór energii będzie zatem dostosowany do rytmu roku szkolnego.

Do ocieplenia budynku liceum użyto najnowocześniejsze materiały izolacyjne; wszystkie okna zostały wymienione na trzyszybowe, a niemal cały dach budynku pokryty jest instalacją fotowoltaiczną, zapewniającą produkcję 50 kW energii na potrzeby szkoły. Sala gimnastyczna zyskała system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła; wyposażono ją także w pompę ciepła. Wspomniane funkcje zrealizowano dzięki dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dla uczniów, nauczycieli i dyrekcji liceum istotne jest również to, że w ramach inwestycji odnowiono też salę gimnastyczną, korytarze, schody, gabinety, szatnie, sale lekcyjne i toalety.

fot. Szymon Makowski

Prezydent Bydgoszczy podkreślił, że termomodernizacja VII LO to kolejny przykład korzyści związanych z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja mija 20 lat od wstąpienia kraju do Wspólnoty Europejskiej, dzięki czemu Bydgoszcz pozyskuje kolejne, europejskie środki – także na modernizację obiektów oświatowych. – W kolejnych latach konsekwentnie będziemy realizować kolejne inwestycje. Przygotowujemy się do termomodernizacji następnych 20 szkół, które również zyskają inteligentny system zarządzania energią – podkreślił Rafał Bruski. Celem Miasta Bydgoszcz jest odnowienie wszystkich szkół czy przedszkoli w przeciągu najbliższych pięciu lat.

Dyrektor “siódemki” Janusz Kitajgrodzki podkreślił, że 29 kwietnia 2024 roku to wyjątkowy dzień w historii tej placówki. – Zgromadzili się tutaj poprzedni dyrektorzy liceum – pierwszy Edward Stramowski i moja poprzedniczka Alina Kalosza. Rok temu świętowaliśmy 50-lecie szkoły, a teraz świętujemy zakończenie tej wyjątkowej inwestycji. Nasza “siódemka” bardzo się zmieniła – to najlepszy prezent z okazji jubileuszu – podkreślił dyrektor. Zajęcia w odmienionym budynku na Leśnym rozpoczną się 2 września; to właśnie tutaj odbędzie się miejska inauguracja roku szkolnego. W ramach uczczenia tego wyjątkowego dnia, dyrekcja liceum przygotowała tort.

fot. Szymon Makowski

Wraz z termomodernizacją VII LO odbyło się szereg działań edukacyjnych i informacyjnych: warsztaty edukacyjne dla młodzieży z zakresu racjonalizacji zużycia energii w życiu codziennym, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, ukazania wpływu działalności człowieka na środowisko czy konkurs plastyczny pn. „Bydgoszcz jest EKO”. Utworzono także koło zainteresowań nawiązujące tematycznie do ekologii, ochrony środowiska i zjawisk wpływających na możliwość zwiększenia dbałości o środowisko i jakość powietrza z wykorzystaniem elementów odnawialnych źródeł energii. W ramach działań odbyło się również spotkanie informacyjne z doradcą energetycznym dla mieszkańców osiedla Leśnego.

VII LO po remoncie / Fot. B.Witkowski / UMB
VII LO po remoncie / Fot. B.Witkowski / UMB
VII LO po remoncie / Fot. B.Witkowski / UMB

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz