„Przyspieszenie zmian” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Wody. Nawiązuje do pogłębiającego się problemu miliardów ludzi na całym świecie, który dotyczy braku dostępu do źródła czystej wody oraz systemów wodno-kanalizacyjnych i sanitarnych. Stąd wystosowana motywacja, by wszelkie zmiany dotyczące wpływania na jakość wody i jej dostępność objęły każdego mieszkańca naszej planety. I by były to kroki podejmowane niezwłocznie i regularnie.
Dlatego, jak podpowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy:
Co należy zrobić? Podstawą skutecznej ochrony zasobów wodnych są właściwe i skoordynowane działania adaptacyjne podejmowane na różnych szczeblach – od krajowych po regionalne. Muszą być one dostosowane do potrzeb danego miejsca – inne działania należy proponować w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego, w którym znajduje się Polska, gdzie w dużej mierze możemy skupić się na budowie retencji, a inne w społeczeństwach północnoafrykańskich lub środkowej i południowo-wschodniej Azji. Niezwykłe istotne są również postawy i aktywności obywatelskie. To one są motorem zmian w skali globalnej. Działajmy! Oszczędzajmy wodę!
O tym, jak ważna jest woda dla każdego z nas i dla naszego organizmu, pokazują także bardzo konkretnie liczby. Dziennie z organizmu tracimy około 2,5 litra wody. Nerki nieustannie filtrują krew i produkują około 1,4 litra moczu na dobę, z potem tracimy około 0,5 litra wody, z wydychanym powietrzem – około 0,4 litra, z kałem – około 0,2 litra. Dlatego, aby być zdrowym, człowiek powinien 2,5 litra (10 szklanek) wody dostarczyć organizmowi w posiłkach i napojach.
„Woda bydgoska” prosto z kranu?
Woda Bydgoska to woda średnio zmineralizowana. Badana jest ponad 250 razy w miesiącu w 202 punktach w mieście. Jest zatem absolutnie bezpieczna dla zdrowia. Zawiera wszystkie najcenniejsze dla zdrowia minerały:
Wapń (Ca2+)– to pierwiastek budulcowy, reguluje prawidłowe ciśnienie krwi, przewodnictwo nerwowe i inne procesy fizjologiczne. Gdy tego pierwiastka brak we krwi organizm pobiera go sobie z kości.
Magnez (Mg2+)– utrzymuje ciśnienie osmotyczne krwi i innych tkanek, jest składnikiem kości (50%), mięśni szkieletowych (25%), narządów o dużej aktywności metabolicznej jak: serce, wątroba, przewód pokarmowy i uczestniczy w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym.
Potas (K+)– utrzymuje prawidłową pobudliwość nerwów i mięśni. Niedobór tego minerału u człowieka powoduje: osłabienie organizmu, zmniejszenie kurczliwości mięśnia sercowego, osłabienie mięśni szkieletowych. Jego zawartość w wodzie nie jest limitowana
Żelazo (Fe2+) – odpowiada za utrzymanie prawidłowego procesu transportu tlenu w organizmie oraz jest kluczowym składnikiem enzymów. Niedobór żelaza może powodować zadyszkę, zawroty głowy, szybsze bicie serca.
Sód (Na+) – reguluje objętość wody w organizmie i chroni nas przed odwodnieniem, odpowiada za stan napięcia mięśni gładkich, szkieletowych i serca orz pobudza enzymy do pracy.
Człowiek odczuwa pragnienie, gdy z całkowitej ilości wody, jaką posiada w ciele straci 1% wody. Woda zdatna do picia na świecie stanowi 1% – dlatego doceń wodę!