Straż Miejska w Bydgoszczy podsumowała dotychczasowe sukcesy w walce z osobami zaśmiecającymi bydgoskie ulice. Fotopułapki w przeciągu ostatniego półrocza złapały na gorącym uczynku kilkunastu sprawców.
4 lipca 2022 roku, w różnych lokalizacjach Bydgoszczy zainstalowano 52 urządzenia. monitoringiem objęto rejony, gdzie tzw. dzikie wysypiska powstają najczęściej. Lokalizacje fotopułapek są na bieżąco zmieniane. Walka z miejskimi śmieciarzami przynosi efekty.
Do 31 grudnia 2022 roku, zapisy z fotopułapek pozwoliły wytypować 12 sprawców zaśmiecania. Osoby te zanieczyszczały tereny zielone i okolice ogródków działkowych. Zużyte opony, odpady poremontowe i wielkogabarytowe były wyrzucane również w pobliżu miejskich wiat śmietnikowych. We wszystkich przypadkach sprawcy posprzątali odpady i zostali ukarani najwyższym mandatem w wysokości 500 zł.
Moment podrzucenia zużytej lodówki pod wiaty śmietnikowe, był jednym z ostatnich, jakie fotopułapki wykryły w 2022 roku. 19 listopada około godziny 4:45 mężczyzna przywiózł zużytą lodówkę i pozostawił ją na chodniku – wprost obok pojemnika na odpady komunalne. Nocne ciemności nie uchroniły sprawcy przed wykryciem. Strażnicy miejscy wytypowali jego tożsamość i ukarali mandatem.
W nowym, 2023 roku miał miejsce finał innej sprawy. 2 grudnia fotopułapki uwieczniły samochód dostawczy, który podrzucał ziemię wymieszaną z gruzem. Działo się to aż 4-krotnie, na jednej z mało uczęszczanych ulic na peryferiach Bydgoszczy.
Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działają bezpłatnie, przez cały rok. Zamiast płacić 500 zł mandatu i zanieczyszczać własne miasto, warto wybrać się do jednego z nich.
Daria Bołka