W dniu 2 października br. miało miejsce zebranie Rejonowego Koła Pszczelarzy w Bydgoszczy.
Na zaproszenie i dzięki uprzejmości pszczelarzy, na zebraniu mieliśmy możliwość przedstawienia założeń realizowanego przez Miasto Bydgoszcz Projektu BeePathNet oraz poinformowania o działaniach Miasta na rzecz owadów zapylających.
Pszczelarze okazali zainteresowanie zagadnieniem. Przedstawiali swoje uwagi, sugestie i prośby.
Na terenie Miasta pszczelarze działają. Mają pasieki, z których pozyskują wysokiej jakości miody. Okazuje się, że są kolejne osoby zainteresowane lokalizacją pasiek w Bydgoszczy. Ważną, duża grupą ludzi zainteresowanych istnieniem pasiek są użytkownicy ogrodów działkowych.
Niewątpliwą zaletą pasieki w mieście jest dostęp do niej – nie trzeba opuszczać miasta. Obawy budzi wandalizm, stąd zainteresowanie obszarami wydzielonymi, monitorowanymi, bezpiecznymi tak dla pszczół jak i majątku pszczelarzy. Niewątpliwie ważnym elementem prowadzenia pasieki w mieście jest bezpieczeństwo osób trzecich oraz ich edukacja.
Dziękujemy za możliwość prezentacji Projektu BeePathNet, dyskusję i zainteresowanie. Liczymy, że pszczelarstwo bydgoskie stanie się działalnością charakterystyczną, pozytywnie wyróżniającą nasze miasto i przyczyni się do promowania ochrony przyrody w naszym regionie.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego działania wszystkie osoby chętne do włączenia się w sprawy ochrony zapylaczy w Bydgoszczy. Można zacząć od nasadzeń roślin miododajnych w ogródku, na balkonie, na rabacie i opóźnić koszenie trawnika do czasu przekwitnięcia mniszków lekarskich (popularnie nazywanych mleczami). Taki może być pierwszy krok.