Zwierzę z najdłuższą szyją na ziemi obchodzi swoje święto w najdłuższy dzień w roku. Światowy Dzień Żyrafy został ustanowiony przez Fundację Ochrony Żyraf aby chronić te niezwykłe ssaki.
Żyrafy to ssaki lądowe, które na wolności spotkamy jedynie w Afryce. Ich środowiskiem naturalnym są sawanny i tereny trawiaste. Populacje żyraf występują m.in.: w Nigrze, w RPA i w Somalii. Dzięki swoim nieprzeciętnym wymiarom, roślinożerne żyrafy nie muszą obawiać się zagrożenia ze strony drapieżników. Nowo narodzona żyrafa jest wyższa od człowieka, a dorosłe osobniki osiągają wysokość 5,7 m.
Istnieje dziewięć podgatunków żyraf. O przynależności do danej grupy decyduje wzór cętek. Wyróżniamy żyrafy sawannowe, masajskie, południowe czy też siatkowane. Niestety, dwa podgatunki są zagrożone wyginięciem. Malejąca ilość żyraf to wynik utraty siedlisk i nielegalnych polowań. Rozwój rolnictwa i górnictwa na kontynencie afrykańskim odbiera zwierzętom bezcenne zielone tereny. Przez wiele lat uważano, że żyrafom nie zagraża zagłada. Przeprowadzone statystyki zaszokowały naukowców. W ciągu trzech dekad, populacja żyrafy zmalała o niemal 40%. To ciche wymieranie na masową skalę.
fot. Pixabay
Żyrafy możemy podziwiać w kilku ogrodach zoologicznych w Polsce. Najwyższe ssaki żyją m.in. w Warszawie, Krakowie i w Chorzowie. Gatunek jest otoczony szczególną troską naukowców i opiekunów.
Ciekawostki z życia żyrafy
- Żyrafa zjada nawet 35 kilogramów liści dziennie! To z nich pobiera wodę do życia. Dzięki temu żyrafa nie musi pić wody przez kilka dni
- Żyrafy śpią niewiele. Większość czasu przeznaczają na jedzenie (nawet 20 godzin na dobę). Czasem wystarczają im jedynie kilkunastominutowe drzemki
- Każda żyrafa posiada unikatowy wzór umaszczenia. Cętki żyrafy wyróżniają ja podobnie jak ludzkie linie papilarne
- Ciąża trwa u żyrafy aż 15 miesięcy! Maluch w chwili narodzin waży około 100 kg i mierzy 2 m wysokości